Urval av våra barn- och ungdomspjäser

 

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V/W X Y Z Å Ä Ö

 

A

Christina Andersson

BURKPOJKEN (efter Christine Nöstlingers bok Konrad oder Das Kind aus der Konservenbüchse) — sv — 7 roller
PRINSESSAN SOM INTE KUNDE TALAsv 4 skåd.+dockor
TRÄDPOJKEN OCH TUONELAS SVANsv — lågstadiet

Lars Andersson

ÖRJANS FÖDELSEDAG — låttexter: Barbro Lindgren, musik: Jojje Wadenius — sv — 1k-4m — 5-10 år

Gustaf Appelberg

DETTA äR A OCH Osv — 1m-1k
JäTTELITENsv — 2m
KAN DU VISSLA JOHANNA (efter Ulf Starks bok) — sv — 3m-1k

Torbjörn Astner & Staffan Göthe & Börje Lindström & Niklas Rådström (+ utdrag ur boken När jag blir stor av Lisa Berg & Annika Holm)

SLÖDDER-EN SKRÄPIG REVY — musik: Thomas Levandowski — sv — 3m-3k

 

B

Frank L. Baum

TROLLKARLEN FRÅN OZeng, sv, no

Elias Björn

PÅ VÄGGEN DÄRsv — 2m-1k — ungdomspjäs

Christer Brosjö

GYCKLARNAS UTTÅGsv — 2m-2k
VÅR LILLE PRINS (efter Antoine de Saint-Exupéry) — sv — lågstadiet

Lars-Eric Brossner

MINA OCH KÅGE (efter Anna Höglunds bok) — sv — 1m-1k — från 4 år

Rex Brådhe

BURKFLICKAN (efter Christine Nöstlingers bok Konrad oder Das Kind aus der Konservenbüchse) — sv — 4 skåd.

 

D

Christer Dahl

LILLA TIGER & LILLA BJÖRN (fritt efter böcker av Janosch) — sv — 2 skåd.+dockor
LYCKANS DAGsv —1 skåd+dockor
LÄNGEL OCH HÄSTEN BLÅ (efter Ulf Starks bok Ängeln och den blåa hästen) — sv — 2 skåd.+dockor
VILLE VARA VARGsv — 2 skåd.+skuggspeldockor

Ingvar Danielsson & Gunvor Pontén

ALICE I UNDERLANDET (originalmusik & text: S.Fain, J.Livingston, B.Hilliard, M.David, A.Hoffman / svenska sångtexter: G.Sahlberg, G.Pontén) — sv — många roller PINOCCHIO (efter en saga av C.Collodi) — sångtexter: S.S.Wilson & Gunvor Pontén — musik: Leigh Harline — sv — 12 roller

Pierette Dupoyet

GELSOMINAsv — 1 eller flera skåd.

 

E

Sten Efström & Leif Nilsson

NÄR JAG VISADE MINA MUSKLER, DÅ BLEV BERTIL RÄDDsv, da — 2m

Michael Ende

MOMO eller KAMPEN OM TIDENty, no, sv — ~ 8m-2k
OFELIAS SCHATTENTHEATERty, no, sv, eng
DAS TRAUMFRESSERCHENsv — 1m-2k
DER SATANARCHÄOLÜGENIALKOHÖLLISCHE WUNSCHPUNSCHty — 6 roller

 

F

Leck Fischer

VÅR EGEN Ösv — 10 roller+2röster

Thomas Forsberg

DEN GULA VäSKAN (efter Lygia Bojunga-Nunes' bok El Bolso Amarillo) — sv — 2m-2k-röster

Fria Pistolteatergruppen

BRODER YSTER & SYSTER DYSTER (efter en idé av Judith Hollander & Lotta Silfverhielm) — sv — 3m-2k — förskola

Berit Frodi

TANT GRÖN, TANT BRUN OCH TANT GREDELIN (musical efter Elsa Beskows saga) — musik: Kjell Lundberg — sv — 2m-4k+3 — förskola/lågstadiet

 

G

Margareta Garpe & Suzanne Osten

TJEJSNACK — musik: Gunnar Edander — sv, da, no — 1m-3k — fr 14 år

Bernd Grasshoff

TISTOU MIT DEM GRÜNEN DAUMEN (efter en berättelse av Maurice Druon) — ty — 7m-3k

Nils Gredeby

METAMORFOS (baserat på episoder ur Ovidius' Metamorfoser) — sv — 2 skåd.
UNDERBARNsv, ty — 3m-2k

 

H

Birgit Hageby

DON JUANsv — 16 roller — mellan-/högstadiet
GOD SOM GULD — musik: Lars Rudolfsson — sv — 2m-3k
MED SLÖJA OCH SVÄRDsv — 16m-3k (kan dubblas) — högstadiet/gymnasiet
RÅTTOPERAN (efter en berättelse av Inger Rydén) — sv

Birgit Hageby & Lars Rudolfsson

BARNSLIGA HISTORIER (efter Peter Bichsels novellsamling Kindergeschichten) — sv — 3m-1k-1musiker
BURKPOJKEN (efter Christine Nöstlingers bok Konrad oder Das Kind aus der Konservenbüchse) — sv, da — 4m — 65 min. — låg-/mellanstadiet
DE TRE ÖNSKNINGARNA (fritt efter ett gammalt sagomotiv) — sv

Måten Harrie

XY-NYsv, fr, ty — 4 skåd. — lågstadiet

Stefan Hellberg

DEN HEMLIGA TRÄGÅRDEN (efter Frances Hodgson Burnetts bok The secret garden) — sv — 2m-2k — låg-/mellanstadiet

Lennart Hellsing

MÄSTERKATTEN I STÖVLARsv, da — 6m-1k

Göran Hellström

SISTA DAGEN PÅ ÖN (mycket fritt efter Daniel Defoes Robinson Crusoe) — sv — 2m
TONÅRSFABRIKEN — musik: Janne Dahlquist — sv — 1k+2

Kai Himmelstrup

DRILLEPINDENda, sv, fi — 2 roller — 5-10år
DU STORE KINESER (DEN STORA SMÄLLAREN)da, sv — 6m-2k — lågstadiet

Fred Hjelm & Sara Lidman

DE VILDA SVANARNA (efter H.C.Andersens saga) — sv

Annika Holm

FRÅMLINGARsv — 3m-2k
SIDEN OCH SÅGSPÅNsv — 1m-1k-1musiker — lägstadiet
VÄGSKÄLsv — 3 skåd.

Rolf Holmgren & Stefan Rylander

SAGAN OM DEN MAGISKA PÄRLAN (efter en vietnamesisk folksaga) — sv — 1m-1k

Ted Hughes

BEAUTY AND THE BEASTeng, sv — 7 roller

Göran Hällström

B-LAGETsv — 2 skåd. — ungdomspjäs

Bo Hülphers & Anna Carlson & Jan Nordqvist

PRINSEN OCH TIGGAREN (efter en bok av Mark Twain) — musik: Bo Hülphers & Lasse Pettersson — sv — 3m-2k

Bo Hülphers (musik) & Urban Lind (text)

POJKEN OCH FÅGLARNA (opera för barn efter en finsk folksaga) — sv — 1tenor-2mezzo-1baryton-1bas+orkester

Bo Hülphers (musik) & Carsten Palmaer (text)

ASKONSDAG (ungdomsopera om häxprocesserna i Stockholm 1676) — sv — 5m-6k
PINOCCHIO (opera f&oulm;r barn) — sv — 1tenor-1sopran-2alt-1baryton-1bas+orkester

 

J

Lennart Johnson

DEN VITA ÅNGBÅTEN (efter Tjingic Ajtmatovs roman med samma namn) — musik: Per Sundström — sv — 4m-2k

Keith Johnstone

ROBINSON CRUSOEsv — 2m

 

K

Casper Koch

LITTLE CLAUS AND BIG CLAUS (efter H.C.Andersen) — eng — 9 roller

Kirsten Korning

HOBBITEN (efter J.R.R.Tolkiens The Hobbit) — da — ca. 9 skåd.

 

L

Thomas Larsson

KALLE OCH BELLA OCH KÄRLEKEN (fritt efter en idé av Augusto Cabrera) — sv — 1m-1k

Torsten Letser

FÖRSTÖRARENsv — 2m-1k
DEN LILLE PRINSEN AV DANMARKsv, da — 4m-1k

Jan Lewin

PELLE SVANSLÖS ÄR LÖS (fritt efter Gösta Knutssons berättelser) — sv — 8 roller

Ingegerd Leyman & Karin Parrot

ÖGA MOT ÖGAsv — 3m-4k — låg-/mellanstadiet

Stefan Lindberg

VÄRLDENS SMARTASTE TJEJsv — 4m-3k

Liselott Lindeborg & Christian Tomner & Stefan Persson

DEN RÖDA NÄSAN — musik: Torsten Letser — sv — 1m-1k

Ola Lindegren & Tomas von Brömssen

NÄRLEKEN — musik: H.Gabrielson, J.Salmius, G.Pettersson, S.Helperin — sv — 3m-3k — högstadiet
RYCKETsv, da — 2m-1k

Barbro Lindgren

ALBAN-POPMUFFA FÖR SMÅ HUNDAR — musik: Björn Isfäldt & Lasse Dahlberg — sv — ca. 10 skåd.
ALGOT STORM (Byteatern efter B.Lindgrens Sagan om KarlKnut) — sv, ty — 1 skåd.
ANDREJS LÄNGTAN (bearb. Helena Nilson för Marionetteatern) — sv — 3 dockspelare/aktörer-1musiker
JÄTTEHEMLIGTsv
KÄRLEK ALLDELES I BÖRJANsv — 4m-5k
LORANGA, LORANGAsv — 7 roller — 75 min. — 7-12 år
LORANGA, MASARIN OCH DARTANJANG (dramat. Håkan Wallbom) — sv — 50 min. — från 4 år
MAX (dramat. Richard Eldomom) — sv — dockteater — 25 min. — 2-4 år
POJKEN OCH STJÄRNAN — musik: Georg Riedel — sv, no, ty — 15 roller — fr 5 år
RYSKA POSTENsv — 2m-2k — mellanstadiet
SAGAN OM DEN LILLA FARBRORN (dramat. L.-E.Brossner & Th.v.Brömssen) — sv, eng, ty — 1m-hund-musiker
TUNGT GRÄS (dramat. L.-E.Brossner & Th.v.Brömssen efter Lindgrens berättelse Eldvin) — sv — 2m-2k
VEMS LILLA MÖSSA FLYGER (efter boken med samma namn) — sv — 10 roller
VILDA BEBIN — dramat. av Anneli Mäkelä/Unga Teatern — sv — 1m-1k-1musiker
DEN VILDA BEBIN — dramat. av Eva Persson & Anita Sellman & Ing-Mari Tirén (Dockteatern Tittut) — sv, fr — 1 skåd.+dockor
VILDA BEBIN FÅR EN HUND — dramat. av Christer Dahl & Dockteatern Tittut — sv
VOFF VOFF (efter B.Lindgrens Alban) — musik: Urban Lindh — sv, da

Urban Lindh

DET BLÅSER PÅ MÅNEN (efter Eric Linklater) — musik: Anders Åhlin & Urban Lindh — sv — 5m-5k

Björn Lindroth

DEAD-LINE — musik: Bengt Arne Wallin — sv — 1m — högstadiet
SLÅ I JÄRN-PJÄS I EN AKT OM ALKOHOLENS MAKTsv — 1m-1k

Volker Ludwig & Christian Sorge m.fl. (GRIPS-Theater)

EIN FEST BEI PAPADAKISty, da, sv — 4m-2k

Volker Ludwig & GRIPS-Theater

MAX UND MILLIty, no, sv — 3m-2k — fr 5 år

Per Lysander

FLÄSKHÄSTARNA — musik: Gunnar Edander — ty, sv — 6m-2k — 60-90 min.
HENKES HISTORIA (byggd på bitar ur Shakespeares Henry IV, del 1&2) — sv

Per Lysander & Suzanne Osten

BARNEN FRÅN FROSTMOFJÄLLET (fritt efter Laura Fitinghoffs roman) — musik: Gunnar Edander — sv
MEDEAS BARN — musik: Gunnar Edander — sv, da, eng, sp, ty, ung — 2m-3k
PRINS SORGFRI-EN SAGA OM VERKLIGHETEN (efter en saga av Eva Wigström) — musik: Gunnar Edander — sv, da, no, eng, ty — 2m-3k

 

M

Paul Maar

KIKERIKISTEty, da, no, sv — 3m — låg-/mellanstadiet

Bodil Malmsten (text) & Björn Isfält (musik)

P.SVANSLÖS (musical fritt efter Gösta Knutssons Pelle Svanslösböcker) — sv — 11 roller

Harry Martinson

ANIARAsv — 5 skåd.+"Mimaroben"

Viveca Melander & Åsa Melldahl

HUNDHJÅRTAT (efter Michail A. Bulgakov) — sv — 12 roller — mellanstadiet

Åsa Melldahl

RESAN TILL IKARIEN (i samarbete med Minsta Teatern) — sv 2 skå.d.+dockor — 50 min.

Jan Modin

OBEVAKAD ÖVERGÅNG-EN TONÅRSKABARÉsv — 2m-2k-orkester — 90 min.
TOMANIFLICKORNA (fritt efter Christine Nöstlingers Tomanernas Liv) — sv — 2m-3k

Ingegerd Monthan

BORTOM DEN SISTA SYNLIGA HUNDEN (efter Russel Hobans bok Musen och hans barn) — sv
BRÖLLOPSSKJORTAN (libretto till Opera Buffa för mellanstadiet) — musik: Bertil Färnlöf — sv — ca. 9 skåd.
FRÖKEN ÄNGEL OCH RÅTTFÄLLANsv — 2k+musiker
HISTORIEN OM ETT TRÄDsv, da, fr, ty — 2m-1k-1musiker
HISTORIEN OM ETT ÄGGsv — 1-5 skåd. — fr 10 år
MUSSLAN-ETT SAGOLIKT DRÖMSPEL FÖR FLICKORsv — 3m-4k
NÄR HUNDARNA FRYSERsv — 3m-2k — fr 10 år
NÄR VALARNA FÖRSVANN (fri dramat. av Jurij Rytcheus bok När valarna försvinner) — sv — 5m-2k
SPAGETTIROSENsv — 1m-1k-1radioröst — mellanstadiet
DET STORA ARBETETsv — 1m-1k
"SÅ OTILLGÄNGLIG ÄR DOCK INGEN STIG ATT INTE KÄRLEKEN ÄR MED OCH VANDRAR" (Petrarca)-ETT STYCKE KÄRLEKSHISTORIAsv — 3m-6k

Cannie Möller

GENOM ELD OCH VATTENsv, da — 2m-1k
I VARGARNAS TID ...sv — 2m-3k-1musiker
SISTA TUREN-ELLER "NÄR ADAM OCH EVA INTE TOG BUSSEN..."sv — 1m-1k-1musiker
STORTJUVENS POJKEsv — 2m-3k
TIGA äR GULD (efter boken med samma namn) — sv — 2m-3k+m.fl.

Lotte Möller

EN REN FLICKAsv, no — 3m-3k — 80 min. — högstadiet/gymnasiet

 

N

Fritiof Nilsson Piraten

BOMBI BITT OCH JAG (dramat. Garderobsteatern) — sv — 2 skåd.

Anders Nyman

FANTASI FÖR HJÄLTE OCH SLOCKNAD STJÄRNAsv — 1m-2k

Christine Nöstlinger

KONRAD oder DAS KIND AUS DER KONSERVENBÜCHSE → → Christina Andersson / Rex Brådhe / Birgit Hageby & Lars Rudolfsson / Mia Törnqvist
DAS LEBEN DER TOMANIS → → Jan Modin

 

O

Ninne Olsson

Den FÖRSTA KYSSENsv — 2m-3k — 90 min. — mellanstadiet
GABRIELLE — musik: Gunnar Edander — sv — 2m-1k — gymnasiet
KÄLLAN FLÖDAR (efter en bok av Rebecca West) — sv — 3m-3k — 90 min. — mellanstadiet
MIN MAMMA ÄR EN ÄNGEL — musik: Jan Lindell — sv — 2m-1k
MONOLOG FÖR UNG KROKODILsv — 1m — pjäs för tonåringar
ONT I MAGEN — musik: Jan Lindell — sv, eng, ty — 3 roller PRINS HATTsv — 5m-2k-1musiker

Suzanne Osten & G.Bredenfeldt & L.Hansson & Lise-L.Nilsson & L.Söderblom

BELLMAN BLOMMAN BABY OCH BRUDENsv, da, fi, no, eng — 2m-2k

Suzanne Osten & Siv Widerberg

KLASS 6d, SVERIGE, VÄRLDEN — musik: Gunnar Edander — sv, da, no — 6 skåd.

 

P

Clemens Paal & Leif Ericson & Cannie Möller

SUPERBLIXTENsv — 4m-1k — 9-13 år

Clemens Paal & Leif Ericson & Christer Holmgren

SUPERBLIXTENsv

Eva Persson & Ing-Mari Tirén

KALLE K VART SKA DU GÅ?sv — dockteater — 2-4 år
TUFFA GUMMAN (efter en bilderbok av Ulf Löfgren) — sv — dockteater — 2-4 å

Agneta Pleijel

NÄR TIDEN BÖRJADEsv — 3m-2k

Laurence Plumridge

RINGAREN I NOTRE DAME (efter Victor Hugos roman) — sv — 8m-3k+folk

Thomas Porathe & Frederik Sjögren

TISTOU MED DE GRÖNA FINGRARNA (efter en berättelse av Maurice Druon) — sv — 2(3)m-2(1)k — lågstadiet

 

R

Ingrid Reuterskiöld

RÖDLUVAN, RÄVEN OCH VARGEN OCH ALLA SKOGENS SMÅ HARARsv — 3m-5k

Annabelle Rice

TROLLHATTEN (baserad på Skattkammarböckerna efter idé av Ingmarie Halling) — sv — 6 skåd.

L.Rudolfsson & Th.Roos & U.Trulsson & B.Löwdin & R.Larsson

ROTSCHILDS FIOL (efter en novell av Anton Tjechov) — sv 1m-1k-2musiker

 

S

Björn Samuelsson / Panikteatern

BARA SPARVEL (efter Barbro Lindgrens böcker om Sparveln och Barbro och en pjäs av Staffan Göthe) — musik: Erik Lidholm & Birgitta Egerbladh — sv — 2m-2k

Alfonso Sastre

SAGAN OM DEN ÖVERGIVNA DOCKANspa, sv — 6 roller

Jérome Savary

L'HISTOIRE DU COCHON QUI VOULAIT MAIGRIR (efter Colin Mac Naughtons Fat Pig) — musik: Bob Boisadan & Christian Hillion — fr, sv, ty — 9 roller-musiker-kör

Anita Sellman

LILLA SYSTER KANIN (efter Ulf Nilssons och Eva Erikssons bok Lilla Syster Kanin eller Den Feta Näktergalen) — sv — dockteater

Ingrid Sjöstrand

ÄR DU RÄDD FÖR UFFE?-HAN ÄR OCKSÅ RÄDDsv, no — 6 skåd. — lågstadiet

Lars Sonnesjö

EN STOR LITEN MAN (ett teaterstycke om H.C.Andersen och hans "eventyr") — barn- & vuxenversion — sv — 2m

Per Stahre

SAGAN OM MAGNEsv — 4 skåd. — lågstadiet

Harald Stjerne

STRIDSHÄSTEN (fritt efter Harry Kullmans bok) — sv — 5m-2k — 120 min.

Charlotte Strandgaard

HUN SKAL LEVE — musik: Arne Würgler & Thor Bachhausen — da — 2m-3k

Eva Strandin

NILS HOLGERSSON (efter Selma Lagerlöf) — musik: Björn Kruse — sv — 9m-6k

Eva Ström

INNERST INNEsv — 1m-4k
PADDAKVARIETsv, da, ty, eng, am — 2m-2k — 75 min.
SYRENER 1914sv — 6m-7k

Leif Sundberg

CARMELOS DRÖMMAR eller POJKEN SOM INTE KUNDE SOVA — musik: Lars-Eric Brossner — sv — 1m-1k-1musiker — 45 min. — 5-8 år
FRÄMLING (efter Leif Esper Andersens bok Fremmed) — sv, da, no, ty — 2m-2k-1musiker

 

T

Anna Tauriala Tegnér

LILLE HORNBLÅSARENsv — 7m-5k

Göran Thorell

TOR ÄSKGUDENsv — 4 roller

Mia Törnqvist

BURKPOJKEN (efter Christine Nöstlingers Konrad oder Das Kind aus der Konservenbüchse) — sv

 

V/W

Henrik Valentin

FLIDDER FLADDERsv — 1m-1k-1docka-musiker — 6-7 år

Wiveka Warenfalk

SAGAN OM DEN MAGISKA PÄRLANsv — 19 roller — 5-10 år

Karl Wesseler

COLUMBUS ENTDECKT AMERIKAty, eng — 3m-1musiker — 7-11 år
COLUMBUS IN DER NEUEN WELTty — 3m-1musiker — 7-11 år

Staffan Westerberg

BRODER FRANS, VAR ÄR DU NÅNSTANS?sv — 1m-1k
DET BLÖDANDE PEPPARKAKSHJÄRTATsv — 1m-2k
CHAPLINS FARSAsv — 2m-2k+dockor
DEN GAMLE FORTAELLER (efter H.C.Andersen) — da
ENSAMHETSGUMMAN OCH SMÅFOLKETsv — 1m-1k
LILLASYSTER OCH STOREBRORsv — 2m-1k — 45 min.
ETT LITET DRÖMSPEL (efter August Strindberg) — musik & sångtexter: Turid Lundqvist — sv, eng — 3 skåd.
NYFIKEN I EN TRUTsv — 1m-1k-1musiker
PARAPLYERNAS UPPROR (efter en historia av Kjell Abell) — sv, da — 4 roller+dockor — fr 4 år — 50 min.
ROMEO OCH SIGNE (efter en novell av Villy Sörensen) — musik: Jan Bandel — sv — 2m-2k+1
RUNE KAPSYL, PLÄTTVÄGEN 11 — visor&musik: Turid Lundqvist — sv — 1m-1k
SNÄLLEPELLE eller JAKTEN PÅ DEN FÖRSVUNNA ÄNGELNsv — 1 skåd.
SPÖKSPENATEN eller SPÖKEN PÅ DRAMATENsv — 1m-1k-1musiker — låg-/mellanstadiet
STJÄRNÖGA (efter en äventyr av Zacharias Topelius) — sv — 5 roller
STUNDENS BARN (MAN FÅR VARA GLAD ATT MAN ÄR FÖDDsv
TRÖSTETRASANsv — 1m+Råttan

Staffan Westerberg & Ivo Cramér

JOJOMEN, SA PELLE SVANSLÖS-SNACKBALETT (fritt efter Gösta Knutsson) — musik: Erland von Koch — sv — 12 roller

Siv Widerberg

DEN FLYGANDE GEPARDEN (efter hennes bok Hasse-204 dagar i Hans Henrik Olssons liv) — bearb. för dockteater: Tomas Alldahl/Byteatern — sv, da, ty — 4 dockspelare

Siv Widerberg & Mahmut Baksi

TURK PÅ BURKsv — 5-6 skåd. — 60 min. — lågstadiet

Siv Widerberg & Göran Palm

GRÄDDVARGEN — musik: Gunnar Edander — sv — 3-4 roller

Oscar Wilde

SPÖKET PÅ CANTERVILLE — dramat. av Anders Frambäck — sv — 5m-5k

Nigel Williams

CLASS ENEMYeng, da, sv — 7m

Beppe Wolgergs

DJUR SOM INTE ... — musik: Georg Riedel — sv, no — 12 roller

David Wood

THE GINGERBREAD MANeng, sv — 4m-2k

 

Z

Georg Zyka

HUD MOT HUDsv — 7m-5k — högstadiet/gymnasiet
DET STORA STEGETsv — 2m-2k — högstadiet/gymnasiet

 

Ö

Winni Østergård Nielsen

MIG OG MIN SØSTERda, sv — 1m-1k — mellanstadiet